Meme Estetiği

Meme eski zamanlardan buyana güzelliğin ve doğurganlığın sembolü olarak benimsenmiştir. Meme, kadınların en önemli cinsel ve fonksiyonel organıdır. Günümüzde en fazla tercih edilen estetik ameliyatlardan bir diğeri de meme estetiği ameliyatıdır. Meme estetiği ameliyatları, meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme ve meme rekonstrüksiyonu (meme kanseri sonrası meme şekillendirme) içermektedir. Meme estetiği ile amaç kişinin doğuştan yada sonradan oluşan meme bozukluklarına bir çözüm bulmak ve istenilen estetik görüntünün kazandırılmasıdır.

Memeyi iki bölüme ayırabiliriz. Dış kısmını örten sütyen şeklindeki cilt, bunun ortalarında bulunan meme başı ve renkli cilt kompleksi. İç kısmını da kabaca ikiye ayırabiliriz. Süt veren salgı yapan kısımı meme glandı, yağdan zengin kısmı yani adipoz kısım. Ayrıca memede birçok damar ve sinir bulunur. Mensturel siklus içinde ve zaman içinde hep değişime uğrar. Yaşlandıkça memenin süt üreten bez kısmı azalır, yağ miktarı artar. Hastanın kilo alıp vermesi ile meme boyutu değişir. Gebelik ve emzirme memeyi boyut ve yapı olarak değiştirir. Bu nedenlerden dolayı meme estetiği kadınlar için çok önemlidir. Bunun için de uygulanan en önemli teknik memeye silikon takviyesidir.

Meme Dikleştirme

Hamilelik ve sonraki süreçte memelerin büyüyüp küçülmesi, cilt sıkılığının kaybolması, yerçekimine bağlı olarak memelerin sarkması, emzirme sonrasında içlerinin boşalmış gibi görünmesi durumunda memeleri eski dolgun ve dik görünümüne ulaştırmak amacı ile yapılmaktadır.

Operasyon Süreci

Meme Dikleştirme Ameliyatında Uygulanan Teknik Nedir?
Meme Dikleştirme Ameliyatında İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?
Meme Dikleştirme Ameliyatlarına Başka Ameliyatlar Eklenebilir Mi?

Meme Küçültme

Kadınlarda memenin aşırı büyük olması sırt ve boyun ağrılarına yol açabilmekte ve kamburluğa neden olabilmektedir. Sarkık ve büyük memeler ayrıca meme altında cilt rahatsızlıkları oluşturabilmektedir. Nefes darlığına yol açabildiği gibi günlük fizik aktivitelerde zorlanma meydana gelebilir. Gündelik hayatta kıyafet seçiminde zorluklar oluşturabilirken kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası memelere estetik ve doğal bir görünüm kazandırılır ve yukarıda açıklanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin hayat kalitesi artar ve kendine güven kazanır.

Meme küçültme ameliyatlarında çıkarılan meme dokusu patolojik olarak incelenir ve aynı zamanda geriye kalan meme dokusu ile hastanın isteğine bağlı olarak estetik meme dokusu oluşturulur.

Meme büyüklüklerinin değişik sebepleri olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir.

Operasyon Süreci

Meme Küçültme Operasyon Öncesi Fikir Alışverişi
Meme Küçültme Operasyon Zamanına Hazırlık
Operasyon Tekniği
Anestezi Türü
İyileşme Süreci

Meme Büyütme

Meme büyütme ve estetiği ameliyatı dünyada en popüler estetik operasyonlardan biridir. Amerian Plastik Cerrahi Deneğinin yaptığı çalışamara göre 2014 yılı Estetik ve Kozmetik işlemler her yıl dünyada yaklaşık 1.348.000 kişi silikon ile meme büyütme operasyonu olmaktadır. Meme büyüklüğü ve haciminden memnun değilseniz, sizi meme büyütme estetiği için Plastik cerrahın muayne etmesi gereklidir.

Göğüs büyütme estetiği ile;
Memelerinizin dolgunluğu (hacmi) ve projeksiyonu artırılır,
Memelerinizin hacminin ve projeksiyonun ve meme başlarının denge ve simetrisi sağlanır,
Dış görüntünüze ve özgüveninize pozitif yönde etki eder. Meme büyütme operasyonunda kalıcı, kesin ve en geçerli yöntem silikon meme protezlerin uygulanmasıdır.

Göğüs büyütme operasyonu şu durumlarda uygulanır;
Estetik amaçlı meme boyutunu ve hacmini küçük bulan kadınlara
Hamilelik veya kilo verme sonrası küçülen meme boyutunu düzeltmek için, Doğumsal meme defektleri ve deformiteleri düzeltmek için, (memeler asimetrik veya hiç olmayabilir).

Operasyon Süreci

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Görüşme
Meme Büyütme Operasyonu Yaşı
Operasyon Zamanına Hazırlık
Operasyon Tekniği
Anestezi Türü
Operasyon Süresi

Meme Onarımı - Rekonstrüksiyon

Meme rekonstrüksiyonu, meme kanseri veya başka hastalıklar sonrası meme dokusu çıkarıldıktan sonra implant kullanarak veya kullanmayarak geriye kalan meme dokusu ile yapılan memenin şekillendirilmesi işlemidir. Yeni cerrahi teknikler ve medikal cihazlar ile memeye estetik ve doğal bir meme kazandırmayı mümkün kılmaktadır. Sıklıkla meme rekonstrüksiyonu memenin alınması ( mastektomi) esnasında yapılmaktadır. Ameliyat sonrası hasta memesinde şişkinlik olacak şekilde uyanabilir.

Akılda tutulması gereken, meme rekonstrüksiyonu ameliyatı tek aşamalı basit bir ameliyat olmayabilir. Doktorunuz ve sizin beraber karar vereceğiniz en güzel sonuca ulaşmak en temel amaçtır.

WhatsApp chat