SAÇ EKİMİ UZMANLIĞI diye bir uzmanlık dalı yoktur. Saç ekiminde görev alan personellerin biraz tecrübe edindikten sonra kendilerini bu şekilde sıfatlandırmaları gerçeği yansıtmaz. Saç Ekimi, hemşireler ve diğer sağlık personeli tarafından, hiçbir cerrah ya da doktor kontrolü olmaksızın yapılabilecek basit bir işlem değildir.

Saç Ekimi

Saç ekimi vücudun uygun bölegelerinden (kafanın arka kısmı, göğüs, sırt) kıl köklerinin alınıp kafada açıklık bulunan yere nakledilmesi işlemidir. Saç ekimi bir tür doku naklidir. Günümüz teknolojisinde saç kökleri tek tek alınır alım işlemi bittiktek sonra lateral slit yöntemi ile saçların yerleştirileceği kanallar açılır ve ardından alınan kökler bu kanallara yerleştirilir. Bu sistemle hem %100 doğal bir görünüme ulaşılır hemde kişi çok daha rahat bir cerrahi işlem geçirir. Saç ekimi işlemi lokal anestezi ile yapılmaktadır. Saç ekimi işleminden sonraki gün kişi normal iş ve sosyal yaşantısına dönebilir.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir ?

Saç ekimini kimlerin yaptırabileceği konusunda bir sınırlama yoktur. Herhangi bir ağır kronik rahatsızlığı olmayan herkes saç ekimi yaptırabilir. Sadece saç eksikliği olan bölgeye değil kaş, bıyık, sakal ekimi de yapılabilir.

 

Aşağıda belirttiğimiz sebeplerle oluşmuş açıklar saç ekimi ile kapatılabilir :

 • Erkek tipi saç dökülmesi
 • Yara veya yanık izi sonucu oluşan saçsız bölgeler
 • Ameliyat izleri
 • Eski teknik (FUT) ile yapılan saç ekiminden kalan izler
 • Saçın belli bölgelerinin seyrek olması
 • Kaş, bıyık ve sakalın az olması
 • Doğuştan gelen bölgesel saç kayıpları
 • Bayanlarda saçlı deride belli bölgelerin seyrek olması

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Saç Ekimi

FUE yöntemi ile saç ekimi en teknolojik saç ekimi yöntemidir. FUE yöntemi ülkemizde 2004 yılından beridir geliştirilerek uygulanmakta ve bu yöntemle çok başarılı saç ekimi sonuçlarına imza atılmaktadır. Bizde hastalarımızdan özel bi istek olmadığı sürece FUE yöntemi ike saç ekimi yapmaktayız.

FUE yöntemininde saç kökleri mikromotor ve punchlar yardımı ile tek alınmakta ve bu da daha doğal sonuçlara imza atılmasına sebep olmaktadır. FUE yönteminde 0,7 - 0,8 mm'lik punchlar kullanılmakta, bu sayede ense bölgesi çok kısa sürede iyileşmekte ve iz kalmamaktadır.

FUE yönteminin avantajları:

 

 • Ense bölgesinde kesi ve dikiş izi kalmaz.
 • Operasyon sonrası ağrı eskiye göre çok azdır.
 • FUE yöntemi ile saç ekimi sayesinde daha çok saç kökü tek seansta nakledilebilmektedir.
 • FUE yöntemi vücudun diğer bölgelerinden (göğüs ve sırt) kök alımı yapılabilir.
 • FUE yöntemi sayesinde kişi çok daha kısa bir sürede normal yaşantısına geri dönebilir.
 • FUE ile saç ekiminde sonuçlar çok daha doğaldır

Saç Ekimi Aşamaları

Kişi operasyon odasına alınır ve saç traşı yapılır saç traşının ardından donör alanına (köklerin alınacağı bölge) lokal anestezi yapılır. Lokal anestezinin ardından mikromotor yardımı ile kök alımı gerçekleştirilir.

Kök alımının bitiminin ardından kişinin istekleri ve alınan kök sayısına göre ön saç çizgisi oluşturulur ve alınan köklerin ekileceği bölgeler belirlenir. Ön saç çizgisi ve saç ekim bölgesinin belirlenmesinin ardından bu bölgeye lokal anestezi yapılır. Ardından lateral slit yöntemi ile alınan köklerin yerleştirileceği kanallar açılır.

Bu evre alınan köklerin kanallara yerleştirileceği evredir. Kök alımı ile alınan kökler hassas uçlu pensetler yardımı ile açılan kanallara yerleştirilir. Ardından ense bölgesinin pansumanı yapılır ve operasyon sonlanır.

 

 

Ön Saç Çizgisi

Ön saç çizgisi saç ekimi operasyonunun en önemli noktalarından birisidir. Ön saç çizgisi çizilerken alınan kök sayısı kişinin isteği ve kişinin yaşının yanı sıra yüzün anatomisi de dikkate alınmalıdır. Bu nedenle kesinlikle işinde uzman kişiler tarafından oluşturulmalıdır. Unutmayın ki ön saç çizgisi operasyon sonrası doğallığın en büyük göstergesidir. Biz merkezimizde hastamız kök sayımız ve yüzün anatomisine en uygun ön saç çizgisini oluşturmaktayız ve oluşturduğumuz ön saç çizgisi hattına tamamen teki saç köklerini ekerek %100 doğallığı yakalamaktayız.

WhatsApp chat